zabawy ruchowe z elementami gimnastyki korekcyjnej

 

O tym, jak ważna jest prawidłowa postawa ciała  wiedzą chyba wszyscy. Ale czy wszyscy wiedzą, że ogromna część wad postawy zaczyna się od stóp? Prawidłowo wysklepiona stopa równa się prawidłowo ustawione kolano, a co za tym idzie- biodro i kręgosłup (oczywiście jeśli nie zaniedbamy go różnymi złymi nawykami!). Warto więc Kochani poświęcić naszym stopom trochę uwagi :)

 

Przede wszystkim- pozwólmy dzieciom jak najwięcej chodzić na boso, najlepiej po różnorakiej powierzchni- warunkuje to bodźcowanie stopy, wymusza jej pracę; nie blokujmy stopy w wysokie kapcie- usztywniony staw skokowy jest bardziej podatny na skręcenia! I ćwiczmy z dziećmi, codziennie, zabawowo! Niech turlają różne rzeczy stopami, masują powierzchnię stopy przedmiotami (spotykanymi w domu! my masujemy się kasztanami, małymi gumowymi piłeczkami, mogą być szyszki, szorstkie materiały); niech łapią palcami stóp różne przedmioty (od delikatnych tkanin po małe, drobne rzeczy) i na przykład wkładają je do miseczek, rolują materiały, składają je i rozkładają; warto  stawać na palcach / piętach, na zewnętrznych / wewnętrznych krawędziach stóp. Stopy też muszą pracować! Wszystko, co jest ćwiczone działa lepiej, sprawniej!

 

PS. Prawidłowo ustawiona stopa opiera się 3 punktami: 

podparcie stopy - Strona główna

Prawidłowo ustawiona stopa nie przechyla się więc ani do wewnątrz ani na zewnątrz. Przechylenie stopy do wewnątrz sprawia, iż kolana również ustawiają się nieprawidłowo, do wewnątrz, "łączą się ze sobą"- mamy wtedy do czynienia ze stopą koślawą. Gdy stopy przechylają się do zewnątrz- ze stopą szpotawą. Obie wady znacząco wpływają na prawidłowe ustawienie kręgosłupa!!

Koślawość kolan i stóp u dzieci | Pediatria - Medycyna Praktyczna dla  pacjentów

 

Zwróćcie uwagę na ustawienie stóp Waszych dzieci. Zwróćcie uwagę na ich chód: chód rozpoczynamy od pięty do palców, natomiast bieg od palców do pięt. Sprawdzanie folderu w poszukiwaniu zdjęć ... OK.
większy obrazek nr 1 większy obrazek nr 2 większy obrazek nr 3 większy obrazek nr 4 większy obrazek nr 5 większy obrazek nr 6 większy obrazek nr 7 większy obrazek nr 8 większy obrazek nr 9 większy obrazek nr 10 większy obrazek nr 11 większy obrazek nr 12 większy obrazek nr 13 większy obrazek nr 14 większy obrazek nr 15 większy obrazek nr 16 większy obrazek nr 17 większy obrazek nr 18 większy obrazek nr 19 większy obrazek nr 20 większy obrazek nr 21 większy obrazek nr 22

 


ilość odwiedzin: [[licznik]] , aktualnie oglądających: [[online]]