Dziecięcych marzeń świat

 

W tym tygodniu będziemy obchodzić ważne święto :) Dzień Dziecka! Zobaczcie co Wam proponujemy! 

 

Oto porcja codziennego ruchu dla dziecka i rodzica!
 

Koniecznie zajrzyjcie na stronkę poniżej, obejrzyjcie fotografie dzieci z różnych stron świata. Opowiedzcie rodzicom co widzicie- jak wyglądają dzieci? w co są ubrane? czym się bawią? jakie mają miny? jak myślicie- dlaczego? mówcie dużo, pełnymi zdaniami :) 

https://www.lkedzierski.com/fotografia/portrety-dzieci-swiata-2016/

 

A wiecie, że na świecie Dzień Dziecka obchodzony jest bardzo różnie? Poproście rodziców by Wam o tym poczytali: 

 

Happy kids dzień dziecka na całym świecie

FAKT 1 – Dzień dziecka nie zawsze obchodzony jest 1 czerwca

Mimo, że dzień dziecka świętowany jest międzynarodowo, nie w każdym kraju przypada na tą samą datę. W Polsce, Niemczech i Chinach świętujemy go 1 czerwca. Z kolei w Japonii i Korei Południowej  dzieci i rodzice celebrują go 5 maja. We Francji, Indiach i Kanadzie dzień dziecka przypada na 20 listopada i to właśnie ten dzień jest obchodzony przez Unicef, jako dzień dziecka. Pozostałe kraje obchodzą dzień dziecka w indywidualnych terminach.

FAKT 2 – Co kraj to obyczaj – dzień dziecka ma różne przesłanie

  • „Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.
  • „Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.
  • „Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.
  • „Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.
  • „Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.

Dzień dziecka

FAKT 3 – Dzień dziecka to nie tylko życzenia i prezenty

We wszystkich krajach dzieci dostają życzenia od swoich rodziców, w części są dodatkowo prezenty. Poniżej zestawiliśmy różne kraje, w których Święto Dziecka obchodzone jest nieco inaczej niż w Polsce oraz miejsca gdzie Święto Dziecka służy do upamiętnienia ważnego wydarzenia.

Indie – kolorowe mundurki

W Indiach obchodzi się urodziny Jawaharlal Nehru, pierwszego premiera Indii, który ustanowił Dzień Dziecka. W związku ze świętem, dzieci nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane na kolorowo. Dodatkowo do wybranego przez dziecko stroju, przypinana jest róża, którą dziecko może przekazać dalej.

Chiny – wolne od szkoły

W Chinach w tym dniu dzieci mają wolne od szkoły, a osoby poniżej 14 roku życia mogą liczyć nawet na prezent od władz.

Japonia – podział na płeć

Japonia świętuje Dzień Dziecka 2 razy w roku, a to za sprawą podziału na płeć. Dziewczynki mają swój dzień w marcu (3.03), a chłopcy w maju (5.05). Jest to oparte na  długoletniej tradycji pochodzącej aż z VIII wieku. Dziewczynki w tym dniu przygotowują się na festiwal lalek, chłopcy na festiwal samurajów. Japończycy w tym dniu dekorują swoje domy lalkami i kwiatami śliwki.

Korea Północna – parada

W Korei Północnej świętuje się powołanie „Korpusu Młodych Pionierów” przed oczami mam teraz dzieci na paradzie i Głównego Wodza podziwiającego ich na telebimie.

Meksyk – wyjątkowe zajęcia w szkołach

Meksyk, zamiast odwoływać lekcje, przygotowuje specjalne zajęcia, by wspólnie celebrować czas z  najmłodszymi. W tym czasie dzieci mają dużo aktywności sportowych lub zajęć związanych ze wspólnych gotowaniem. Czyli podobnie jak w Polsce.

Dzień dziecka 1 czerwca

Nowa Zelandia – święto rodziny i miłości

W Nowej Zelandii święto oparte jest na lokalnym Maori, który strzegł skarbów. Głównej ideą tego dnia jest to, aby w tym dniu świętować pokój i miłość.

Nigeria – rywalizujące ze sobą parady

Tutaj święto obchodzone jest, podobnie jak w Polsce,  uczniowie biorą udział w paradach, część z nich konkuruje między sobą o nagrody.  Jednak organizacje międzynarodowe tworzą wspólne wydarzenia, które mają zjednoczyć dzieci z różnych rodzin i zapraszają dzieci, które nie mają możliwości korzystania z państwowego programu obchodów Dnia Dziecka. Celem takiego działania jest zmniejszenie wykluczenia.

Paragwaj – upamiętnienie młodych żołnierzy

Paragwaj – idziemy do Ameryki Południowej i kończymy naszą podróż po wszystkich kontynentach, tutaj w dniu dziecka upamiętnia się 3,500 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, które poległy dzielnie walcząc w obronie swojego państwa przeciwko 20,000 żołnierzy chcących okupić Paragwaj.

 

Widzicie więc, że troszkę się to różni. A jak Wy spędzacie Dzień Dziecka? Dzień czy cały tydzień? :) Narysujcie na kartce Wasze marzenia... Co chcielibyście zrobić? Może gdzieś pojechać? Zobaczyć coś? Rodzice, pamiętajcie: najlepsze co możemy ofiarować dzieciom to CZAS... 

Spójrzcie teraz na ilustrację i przyjrzyjcie się, gdzie mieszkają dzieci różnych ras:
Osoby Dzieci Różne Rasy Na Mapie Ilustracji - Ilustracja złożonej ...Czy tak naprawdę bardzo się od siebie różnimy? Już teraz praktycznie na całym świecie mieszkają obok siebie dzieci różnych ras. Warto być dla siebie miłym. Pamiętacie? Nie ważny jest wygląd- ważne jest wnętrze, serduszko!! 

Rodzice, zadawajcie dzieciom pytania do ilustracji (np. pokaż, gdzie widzisz ośmiornice? pokaż ciemnoskórą dziewczynkę; przelicz dzieci z kokardkami; kogo jest więcej- chłopców czy dziewczynek? jakie owady widzisz na ilustracji? pokaż, przelicz; itd...)

Posłuchajcie piosenki i postarajcie się jej nauczyć! 
 

Wiecie Rodzice, dzieci kochały, kochają i będą kochać proste zabawki. A jeszcze jak zrobią je same... Albo z Wami to już w ogóle będzie coś fantastycznego! Do dzieła: 

Jeśli oprócz zabawy chcecie jeszcze przemycić odrobinę stymulacji rozwoju dzieci to proponujemy zrobić gniotki ale sensoryczne. Zamiast wypełnienia mąką ziemniaczaną- wypełnijcie balony np. ziarnami kukurydzy czy ryżem: 

zdjecie 5

 

A poniżej ciekawe karty pracy :)Załączniki:

  • 1.jpg  (72.82 KB)
  • 2.jpg  (42.30 KB)
  • 3.jpg  (18.91 KB)


ilość odwiedzin: [[licznik]] , aktualnie oglądających: [[online]]