zadania na wtorek :)

 

Dzień dobry Poziomki!

Jak tam mija Wam poranek? Śniadanie zjedzone? Startujemy?

 

Wczoraj zaczęliśmy rozmawiać o Podlasiu. Obejrzeliśmy film o niezwykłych miejscach w naszym regionie. Pamiętacie, na filmie pojawiły się niebieskie i zielone cerkwie. Pojawił się skit. To różne rodzaje miejsc do modlitwy. Rozmawialiśmy już też wcześniej: mamy w Białymstoku dużo kościołów. Mam więc dla Was zagadkę: z czym wg Was kojarzy się ten symbol? 

Finał konkursu na promocję wielokulturowości regionu

Zapamiętajcie proszę trudne słowo na dziś: WIELOKULTUROWOŚĆ. Powtórzcie, podzielcie na sylaby. Wielokulturowość to jedno z najczęściej używanych pojęć jeśli chodzi o Podlasie. Co ono oznacza? Przede wszystkim gdy mówimy o tym, że Podlasie jest wielokulturowe, to mamy na myśli, że mieszają się tu i przenikają ze sobą różne religie; możemy więc tu spotkać kościoły, cerkwie, synagogi, meczety. Obok siebie żyją więc różni ludzie, o różnym wyglądzie, różnej religii, ale tacy sami! Fajnie, nie? 

Najwięcej ludzi różnego wyznania mieszka w małej wsi na Podlasiu- w Orli. 

W tej małej wsi spotkamy i kościół, i cerkiew i synagogę. Ludzie żyją tam w zgodzie, jest to dla nich zwyczajne, że ktoś idzie modlić się do kościoła, a ktoś do synagogi. Pamiętacie, co zawsze mówimy? W człowieku ważne jest jego serduszko, to jak traktuje innych, a nie to, jak wygląda, w co wierzy, ile ma pieniędzy czy jakie ubranie. Serduszko!

Zapamiętajcie więc te trudne słowo: wielokulturowość. Teraz można już chodzić na spacery: wybierzcie się z rodzicami do centrum, obejrzyjcie cerkiew i kościół. Czy budowle są do siebie podobne? Przyjrzyjcie się, opowiedzcie rodzicom. Zajrzyjcie do środka. Może wybierzecie się na wycieczkę poza miasto i tam znajdziecie skarby? Nie bójcie się poznawać nowe miejsca, warto wiedzieć gdzie mieszkacie i co jest wokół Was!

A teraz krótkie muzyczne przypomnienie o najważniejszych cechach Podlasia. Pamiętacie, śpiewajcie razem z rodzicami :) 

 

 

Poniżej macie ilustracje przedstawiające to, co fajnego skrywa Białystok. Które z tych rzeczy występowały w piosence? Wskażcie je! 

         

Jak nazywają się pozostałe miejsca? 

A teraz zagadki: popatrzcie jak Białystok wyglądał wcześniej. Rozpoznajecie te miejsca? 

dobudowka do kościoła NMP. Białystok Białystok - stare fotografie przed 1956 kino pokój białystok Białystok '70s Rynek Kościuszki fot. A. Chmielewski   [Białystok] lata PRLuuuu - Page 3 - SkyscraperCity Kiedyś Herbaciarnia Przepióreczka, potem Odeon. [Białystok] zdjęcia z lat 1890-1945 - Page 25 - SkyscraperCity 

Trochę się pozmieniało, prawda? 

Poniżej zadanie dla dzieci, ale z wielką pomocą rodziców. Kochani, rozwiążcie krzyżówkę. Dzieci wyszukują cyfry, nazywają rzeczy przy nich, wskazują literę rozpoczynającą wyraz, rodzic wpisuje. Wspólnie postarajcie się odczytać hasło. Dowiecie się dlaczego w tym tygodniu rozmawiamy o Podlasiu... No właśnie, dlaczego? Wiecie? :)

 Załączniki:

  • krzyzowka.jpg  (75.05 KB)


ilość odwiedzin: [[licznik]] , aktualnie oglądających: [[online]]